SOTA pomeni “Summits On The Air” (slov.: “Vrhovi v etru”) in je amaterska radijska dejavnost, ki vključuje vzpon na vrhove hribov ali gora in uporabo prenosnih radijskih postaj za komunikacijo s amaterskimi radijskimi operatorji po vsem svetu. Cilj SOTA je spodbujanje fizične dejavnosti in hkrati spodbujanje amaterske radijske komunikacije. Operatorji SOTA uporabljajo različne frekvence in načine prenosa, vključno z glasovno radijsko komunikacijo in digitalnimi načini, kot so RTTY in FT8.
Idejo za program je leta nazaj zasnoval John Linford, G3WGV, vendar se je ta šele ob obisku spletne strani European Adventure Radio, ki jo vodi Richard, G3CWI, prelevila v konkretno zamisel. Veliko izmenjav mnenj je bilo opravljenih preko interneta, preden je bil program priznanj SOTA uradno “splavljen” 2. marca 2002. Prva udeleženca programa sta bila Anglija in Wales, kmalu zatem pa se je pridružila tudi Škotska.
Slovenija je bila v družino SOTA aktivnih držav sprejeta 11.05.2008 ob 10.12, ko smo prejeli potrditev sprejema iz Anglije. Novica je bila kmalu objavljena na SOTA reflektorju, s čimer je Slovenija postala 23. članica SOTA gibanja, ki je bilo ustanovljeno leta 2002 v Angliji. Uradni začetek programa SOTA v Sloveniji je bil določen za nedeljo, 15. 06. 2008.
Če bi radi prisluhnili SOTA aktivaciji, preverite aktivnosti na https://sotawatch.sota.org.uk
SOTA lovci in aktivatorji svoje zveze vpišejo v posebno bazo podatkov: https://www.sotadata.org.uk
Oprema
Poleg dobre volje in nekaj kondicije, za SOTA aktivacije potrebujete sledečo opremo.
Radijska postaja
Za SOTA aktivacije se večinoma uporabljajo ročne in prenosne radijske postaje. Pozorni morate biti na težo, volumen, način napajanja, porabo energije in še kaj. Za napajanje postaje se danes pogosto uporabljajo litijeve polnilne baterije. Vsekakor pa ne pozabite mikrofona (za govorne zveze) ali tasterja (za CW).
Antena
Izbira antene za aktivacijo SOTA vrhov je odvisna od različnih dejavnikov, vključno s specifičnostmi območja, kjer se bo izvajala aktivacija, in osebnimi željami in izkušnjami operaterja.
Za aktivacijo na 2m in 70cm lahko uporabite kar “gumico”, lahko pa si omislite tudi kakšno usmerjeno anteno, na primer Yagi.
Na kratkovalovnem področju pride do izraza malo več kreativnosti 🙂
Dipol antena: Dipol antena je preprosta antena, ki se lahko uporablja za aktivacije SOTA vrhov. Dipol za 14 MHz bi moral biti dolg približno 20 metrov in ga je mogoče enostavno napeti med drevesi ali drugimi primernimi podpornimi strukturami. Seveda pa potrebujete dovolj prostora.
Vertikalna antena: Vertikalna antena za je lahko učinkovita in preprosta za postavitev. Za vertikalno anteno se pogosto uporablja teleskopski drog ali steber, kateremu je priključen radiator, ki je dolg približno četrtino valovne dolžine. Uporabite lahko tudi različne variante EndFed anten.
Poleg tega se lahko uporablja tudi kombinacija več anten, kot so npr. dipol in vertikalna antena, da bi izkoristili prednosti različnih vrst anten. Pri izbiri antene za aktivacijo SOTA vrhov je pomembno upoštevati omejitve teže in velikosti, zato je priporočljivo uporabljati lahke in prenosne antene.
Antena mora biti impedančno prilagojena za določeno frekvenco. Pomagate si lahko tudi z antenski tunerji (teža!). Ne pozabite antenskega kabla in pripadajoče adapterje!
Dnevnik
Dnevnik radioamaterske radijske postaje lahko vodite ročno na papir ali poseben obrazec, lahko pa uporabite kakšno od elektronskih naprav (pametni telefon, tablica, prenosni računalnik). Zaradi majhne teže, se večina poslužuje uporabe pametnega telefona ali papirnatega bloka.